Haber Detayı
27 Nisan 2020 - Pazartesi 12:41 Bu haber 145 kez okundu
 
27 Nisan Tarihte önemli bir gün
GÜNDEM Haberi
27 Nisan Tarihte önemli bir gün

EMET BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN DOĞAN'IN 27 NİSAN CEVZİDERE ZAFERİMİZİN 98. YILDÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

-Resim Arşiv

19 Nisan 1922’ de Değirmisaz Olayı, 24 Nisan 1922 tarihinde Emet Hükümet Konağı Baskınının ardından, 27 Nisan 1922’ de Ceviz Deresi mevkiisinde Yüzbaşı Reşit (Ahmet Ragıp), Teğmen Şakir önderliğinde, 7. Tümenden gelen erler, Eğrigözlü seymenler, Sülye Balalı ve Emetli efeler toplam 50 – 60 kişinin, büyük bir kahramanlık göstererek, bazı kaynaklara göre 200, bazılarına göre ise 350 kişilik Yunan taburunu yenmesi sonucu elde edilen Cevizdere Zaferi’mizin 98. Gurur yılındayız.

İlçemiz ve bölgemizde direnişin meşalesini yakan Dr. Fazıl Doğan’ın kurduğu Emet Müdafai Hukuk cemiyetinin Değirmisaz vakası,Emet hükümet konağı baskını gibi vakalar karşısında GaziEmetimizden intikam almaya kalkan düşman kuvvetleri bir avuç kahramanımızca Cevizdere de bozguna uğratılmıştır. Savaşın en şiddetli anında Emetimizde yaşanan bu olaylar, hiç şüphesiz düşmanın yeni cephelerle uğraşarak zayıflamasına, ve kurtuluş savaşımıza çok önemli katkıları olmuştur.

Bu yıl pandemi salgını nedeniyle çeşitli organizasyonlar yapılamayan Cevizdere zaferi yıl dönümümüzde Dr. Fazıl Doğan’ın Milli mücadele yıllarında ilçemizde verdiği mücadeleyi anlattığı anılarından oluşan kitabını, tüm ortaokul ve lise öğrencilerimize hediye edeceğiz. Bugün itibarı ile kitaplarımızı öğrencilerimize ulaştırmaya başladık. Gençlerimizin bu kitapları hızla okuyarak, kütüphanalerinin başköşelerinde tutacaklarından hiç şüphemiz yoktur.

Emet milli müfrezenin kurulmasında müdafa cemiyeti kuran Dr. Fazıl Doğan ve Cevizdere de düşmana ilk kurşunu atan Porsuk Ahmet başta olmak üzere Milli mücadelemizde vatanımız için can vermiş aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.

Dün Değirmisazda, Hükümet önünde, Cevizderesinde cephede savaşarak bu toprakları bizlere bırakan Kahraman Emetliler bugünde GaziEmetimiz ve ülkemiz için,gözle görülemeyen düşmanımız olan Covid-19 ile mücadelede kurallara uyarak ve evlerinde kalarak bu savaşıda Allahın izni ile kazanacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle kahraman GaziEmet halkımızın Cevizdere zaferinin 98. Gurur yılını kutluyor, tüm halkımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 27, Nisan, Tarihte, önemli, bir, gün,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir