Haber Detayı
28 Şubat 2018 - Çarşamba 01:11
 
Abdülhamit Han konferans gerçekleştirildi.
Abdülhamit han’ın vefatının 100. Yılı dolayısıyla Tavşanlı’da konferans gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak katılan prof. Dr. Vahdettin engin, Abdülhamit han’ın askeri ve siyasi bir deha olduğunu söyleyerek, “uçurumda olan Osmanlı’yı uzun yıllar ayakta tutmuştur” dedi.
KÜLTÜR Haberi
Abdülhamit Han konferans gerçekleştirildi.

Tavşanlı Belediyesi ve Dumlupınar Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi, Yakınçağ Osmanlı Tarihi Uzmanı Prof. Dr. Vahdettin Engin; “Cennet Mekan Abdülhamit Han" konulu konferans verdi.
DPÜ Tavşanlı Turizm ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Bülent Cırık’ın moderatörlüğünde ve Yrd. Doç. Dr. Arif Kolay’ın da konuşmacı olarak katıldığı konferansta Prof. Dr. Vahdettin Engin, çoğunluğu soru-cevap şeklinde olmak üzere Sultan Abdülhamit Han hakkında önemli bilgiler verdi.

PROF. DR. VAHDETTİN ENGİN: 
BU ANMA TÖRENLERİ HAKKI TESLİM ETMEK ANLAMI TAŞIYOR
Prof. Dr. Vahdettin Engin, “Sultan II. Abdülhamit’in yıllarca kötü anılmasının ardından bu şekilde anma etkinliklerinin yapılması aslında hakkı teslim etmektedir. Abdülhamit Han hiçbir zaman padişahlık beklentisi içinde olmamıştır. Peş peşe gelen hadiseler sebebiyle 31 Ağustos 1876 yılında padişah olmuştur. Tahta çıktığında ülke siyasi, iktisadi ve askeri bakımından uçurumda olsa da Abdülhamit Han ülkeyi düzlüğe çıkarmıştır. Güçlü istihbaratı ve siyasi dehası sayesinde emperyal güçlere kafa tutmuştur” ifadelerini kullandı.

“YAPILAN BU TÜR ETKİNLİKLERLE TAVŞANLI’DA BİR KÜLTÜREL BİRİKİMİN OLUŞTUĞUNU GÖZLEMLEDİM”
Tavşanlı’yı sosyal ve kültürel anlamda oldukça gelişmiş bir kent olarak gözlemlediğini söyleyen Vahdettin Engin, “Tavşanlı’da kültür hayatının çok renkli olduğunu fark ettim. Çok sayıda etkinlikler yapıldığını gözlemledim. Tavşanlı, bu anlamda çok açık bir kent olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla buradaki ilginin de yoğun olması bunun bir göstergesidir. Belediyenin bu yöndeki katkısına gerçekten teşekkür ediyorum. Bu sayede burada kültürel bir birikim oluşmuş. Bundan sonra da Tavşanlı’ya gelmeyi düşünüyorum” şeklinde konuştu. 
Belediye Başkanı Mustafa Güler ise “Yanlış bilgilendirmelerden dolayı Cennet Mekan Abdülhamit Han yıllarca kızıl sultan olarak anlatıldı. Bugün burada yapılan program ile sizlerin kafasındaki bu algının tamamen son bulacağını ve askeri-siyasi bir deha olan Abdülhamit Han’ın emperyalist güçlere nasıl karşı koyduğunu hep birlikte müşahede edeceğiz” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER:
BELEDİYE OLARAK, KÜLTÜREL MİRASIMIZI GELECEK NESİLLERE SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE AKTARILMASI MİSYONUNU ÜSTLENDİK
Başkan Güler, “Genç neslin kendilerine okutulmayan, anlatılmayan tarihi yeniden öğrenmesi, geçmişiyle barışık yaşaması adına bu tür programları önemsiyorum. Tavşanlı Belediyesi olarak bizler kültürel mirasımızın gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması gibi bir misyon üstlendik. Bu akşam senelerce yüreğimizde acısını htiğimiz, anlaşılamayan bir değer olan Abdülhamit Han’ın anlatılmasına vesile olduk. Bu tür programlarımızı aksatmadan sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. 
Programın sonunda şehitlerimiz için dua edilirken, Belediye Başkanı Mustafa Güler de katılımcılara günün anısına hediye takdim etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Abdülhamit, Han, konferans, gerçekleştirildi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir